Zawarcie związku małżeńskiego (przed kierownikiem USC)
Zawarcie związku małżeńskiego (przed kierownikiem USC)
1. WYMAGANIA :
- Stawiennictwo osobiste
- Dokument tożsamości do wglądu
- W przypadku, gdy jedną z osób jest cudzoziemiec:
- dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo wraz z tłumaczeniem, chyba że na podstawie przepisów ustawy z dnia 04 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. Nr 80, poz. 432 oraz z 2014 r. poz. 827) jego możność zawarcia małżeństwa jest oceniana na podstawie prawa polskiego. Jeżeli otrzymanie tego dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd rejonowy w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia takiego dokumentu.
- Gdy na podstawie powyższych dokumentów nie można ustalić danych niezbędnych do sporządzenia aktu małżeństwa - odpisy aktów w zależności od stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub akt małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie, akt zgonu poprzedniego małżonka) wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego,
- W przypadku cudzoziemca, który nie posługuje się językiem polskim wymagana obecność tłumacza przysięgłego przy składaniu zapewnienia.
- Zawarcie małżeństwa poza lokalem USC - na wniosek stron. Opłata dodatkowa 1000 zł. z wyłączeniem ślubów zawieranych w szpitalu lub zakładzie karnym.
2. OPŁATY:
Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa - 84,00 zł (uiszczana w dniu składania dokumentów).
3. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym
4. TRYB ODWOŁAWCZY:
Wniosek do Sądu Rejonowego w Sławnie w terminie 14 dni od dnia doręczenia pisma Kierownika USC o przyczynach odmowy przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński
5. UWAGI:
Para zamierzająca zawrzeć związek małżeński zgłasza się razem, z kompletem dokumentów, jeśli są wymagane, nie wcześniej niż pół roku i nie później niż miesiąc przed planowanym terminem ślubu.
Podstawa prawna: art. 1 § 1, art. 3-15 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2019, poz. 2086 z późn. zm ) oraz art. 76-79 oraz 85 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2224 z późn. zm ).